Skip to main content

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy 2023

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Odbywa się co roku na Rynku, Placu Solnym i przyległych ulicach, oferując bogaty wybór produktów regionalnych, rękodzieła, ozdób i prezentów. Wśród atrakcji nie brakuje łaźni piwnej, lodowiska, karuzeli i piramidy świątecznej. W 2023 roku jarmark trwał od 24 listopada do 7 stycznia 2024 roku, ciesząc się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Dom krasnoludów

Między historią a tradycją

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga średniowiecza i ma swoje korzenie w Niemczech, Austrii i Alzacji. Pierwsze jarmarki nazywano targiem św. Mikołaja i organizowano je w dniu jego święta, 6 grudnia. Po reformacji luterańskiej z 1517 roku, która odrzucała kult świętych, jarmarki zaczęto nazywać Christkindlmarkt, czyli targiem Dzieciątka Jezus. Najstarszym udokumentowanym jarmarkiem bożonarodzeniowym jest ten w Dreźnie, który odbył się w 1434 roku. Z czasem tradycja ta rozprzestrzeniła się na całą Europę i świat, stając się ważnym elementem kultury i turystyki.

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy nawiązuje do tej tradycji, ale ma też swój własny charakter i urok. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano jarmark na Rynku. Od tego czasu jarmark rozwijał się i rozrastał, stając się jednym z największych i najbardziej znanych w Polsce. Jego oferta jest zróżnicowana i kolorowa, a atmosfera ciepła i radosna. Na jarmarku można znaleźć nie tylko typowe produkty bożonarodzeniowe, takie jak bombki, świeczki, aniołki i szopki, ale także wiele specjałów kulinarnych, takich jak pierniki, oscypki, grzane wino i piwo. Jarmark jest też miejscem spotkań, koncertów, warsztatów i pokazów, które sprawiają, że każdy może poczuć magię świąt.

Poniżej znajdują się zdjęcia z tegorocznego jarmarku, które pokazują jego piękno i klimat.